Svatba v Rusku II
Přestože trend posledních let, který svatby téměř všude na světě zásadním způsobem unifikuje a vytváří jednu normativní verzi svatebního obřadu, která si kromě bílých šatů nevěsty, odhazování kytice neprovdaným kamarádkám novomanželky, svatebního dortu, navlékání stříbrných nebo zlatých snubních prstenů a samozřejmě vyslovení toho krátkého, ale zásadního slůvka „ano“, nezachovává specifikum země, ve které svatba probíhá.
Ani Rusko bohužel není výjimkou, i když i tady stále ještě můžete najít pravou ruskou svatbu se všemi tradičními svatebními zvyky a rituály. Na rozdíl od té moderní a všem dobře známé svatební oslavy, která probíhá jako podle mustru a není úplně levnou záležitostí, je ta klasická ruská svatba postavená na dlouholetých a pečlivě střežených tradicích, mnohem dostupnější formou oslavy vstupu dvou lidí do svazku manželského. Nakonec tradiční ruská svatba se udržela převážně na venkově, kde nikdy nebylo peněz nazbyt.
Šaty dělají člověka a tak začněme z nevěstiných šatů a ženichova obleku. Svatební šaty by měly být bílé a doplněny závojem a samozřejmě svatebními šperky, které celkový dojem z nevěstina krásného – křehkého, nevinného, a přitom dráždivého zjevu dovedou k dokonalosti. Náušnice, náramek nebo náhrdelník by ve své nákladnosti a honosnosti měly udělat místo snubnímu prstenu, který přeci jen při svatebním obřadu sehrává hlavní roli. Pak tu máme ženichův tmavý oblek, perfektně střiženou košili a na ní manžetové knoflíčky, které můžou samozřejmě se snubním prstenem, jeho designem, drobným detailem nebo materiálem, korespondovat. Další, co by na svatbě nemělo chybět je nějaký druh svatebního vozidla. Ať už se jedná o limuzínu, běžný automobil nebo skutečný kočár, není radno podceňovat výzdobu prostředku, který elegantně překlene vzdálenost mezi nevěstiným domovem a místem, kde ke vzájemnému navlečení snubních prstenů dojde, tedy na úřadedm nebo v kostelem.