Kouzlo fasování: Jak se šperky osazují kameny?
Fasování kamenů je ve zlatnických kruzích mistrovská disciplína, která si žádá pevnou ruku, preciznost i znalosti ze světa diamantů a drahokamů. Zjednodušeně a ve zkratce řečeno se jedná o způsob, jak je kámen na šperk uchycen.
Každému drahokamu může slušet jiná technika osazení, která má krom toho vliv na jeho lesk, třpyt i ochranu.
Krapnové osazení (prong setting)
Zdaleka nejčastěji se můžeme setkat s klasickým krapnovým osazením. Krapny jsou drobné kovové drápky, které drahokam svírají pevně na jeho místě a opticky ho zvětšují. Tvarem mohou být kulaté, špičaté, zaoblené, ploché nebo i ve tvaru V. Čím více krapen drahokam objímá, tím méně světla jím prochází a snižuje se tak jeho třpyt.
Mimochodem, krapnové osazení jako vůbec první použila v roce 1886 dílna klenotnického mistra Tiffanyho při tvorbě ikonického zásnubního prstenu.
Hroznové osazení (cluster setting)
Šperky s hroznovým osazením mají drahokamy tak blízko sebe, až tvoří iluzi jednoho kamene. K uchycení drahých kamenů se rovněž používají drobné krapny, kov je však v tomto případě sotva viditelný a drahokamy díky tomu září do všech stran.
Lunetové / hladké osazení (bezel setting)
Lunetové osazení je technika, která se pro upevnění menších i větších diamantů používá už stovky let. Setkat se s ní tak můžete na královských klenotech i moderních náušnicích. Drahokam je z části, nebo po celém svém obvodu lemován kovovou objímkou, díky tomu je dokonale chráněný před odřením i odštípnutím. Lunety zároveň umně skryjí i menší vady na kráse, jako jsou drobné inkluze či kazy. Přestože luneta zabraňuje průchodu světa drahokamem a snižuje tak jeho lesk, propracovaný kovový rám dokonale vyzdvihne jeho půvab.
Pavé osazení
Označení pavé pochází z francouzského výrazu pro slovo dlažba, takto osázené šperky totiž vypadají jako by byly dlážděné drahokamy. Klenotníci do kovu vyvrtají drobné díry, do kterých pevně a těsně vedle sebe vysází drobné drahokamy.
A výsledek? Diamanty i drahé kameny se třpytí široko daleko, kov není takřka vidět a šperk budí dojem, že je tvořen pouze z drahokamů.
Drážkové osazení (channel setting)
Drážkové osazení je bezpečná technika, jak do šperku vsadit i menší drahokamy v řadě. Nejčastěji se proto používá na prstenech, náramcích a kruhových náušnicích. Drahokamy jsou umístěny těsně vedle sebe do kovové drážky, jsou perfektně chráněné boční stěnou a výjimečně zářivé. Jedinou nevýhodou může být poněkud náročnější čištění drobných kamenů a nečistot usazených v drážkách.
Halo osazení (halo setting)
Tato technika se používá pro nepřehlédnutelné šperky zdobené ústředním drahokamem, jehož krásu umocňuje ještě třpytivý okraj tvořený z drobných kamenů. Díky tomu centrální kámen vypadá opticky větší, oslnivě září a působí honosným dojmem.
Tlakové osazení (tension setting)
Moderním a méně známým typem osazení je takzvané tlakové, které se využívá především u prstenů. Zlatník při fasování touto technikou využívá pružnosti kovu, drahokam je uchycen pomocí tlaku z obou stran a působí dojmem, že se vznáší.